Ręczne wykonywanie czynności i zarządzanie infrastrukturą w ciągu trzech lat może kosztować przedsiębiorstwa ponad 24 mln USD. Z kolei koszty nieplanowanych przestojów ponoszone przez firmy szacowane są nawet na 10 mln USD na godzinę.(1)(2) Kierownicy centrów przetwarzania danych muszą więc polegać na bardziej inteligentnych, samowystarczalnych technologiach, które eliminują czasochłonne procesy charakteryzujące się dużym ryzykiem popełnienia błędu, pochłaniające bezcenne zasoby i będące jednocześnie źródłem potencjalnych awarii i utraty danych.
Serwery HP ProLiant Gen8 są odpowiedzią na najbardziej złożone, generujące wysokie koszty problemy, z którymi borykają się pracownicy działów informatycznych. HP ProLiant Gen8 to obecnie najbardziej samowystarczalna w branży rodzina serwerów, wyposażona w procesory z serii Intel Xeon E5-2600. Urządzenia te gwarantują zwrot z inwestycji zaledwie po pięciu miesiącach użytkowania, zapewniając jednocześnie trzykrotny wzrost wydajności pracy administratorów.(3)(4)
HP od wielu lat współpracuje z firmą Intel przy tworzeniu serwerów i nowatorskich rozwiązań w dziedzinie zasilania i chłodzenia, które zrewolucjonizowały centra przetwarzania danych. Serwery HP ProLiant są podstawowymi urządzeniami w 63 centrach przetwarzania danych, co przekłada się na rosnące zaufanie coraz większej liczby klientów do tej czołowej w branży marki(5). Najnowsza linia serwerów HP ProLiant ósmej generacji, która powstała we współpracy z Laboratoriami HP – centralnym ośrodkiem badawczym firmy, została wyposażona w kompleksowe rozwiązania do zarządzania energią, stosowane we wszystkich obszarach centrum przetwarzania danych, takie jak rozwiązanie HP 3D Sea of Sensors i usługi HP Location Discovery Services. Zapewniają one prawie dwukrotnie wyższą wydajność centrum przetwarzania danych w przeliczeniu na jeden wat.(6)
Serwery ósmej generacji oparte na architekturze ProActive Insight
Nowe serwery HP ProLiant wykorzystują architekturę ProActive Insight, która stanowi połączenie ściśle zintegrowanego ze sobą sprzętu i oprogramowania. Rozwiązanie to gwarantuje stały dostęp do danych na temat kondycji serwera, zużycia energii i innych ważnych kwestii diagnostycznych, jak również zarządza nimi.
Serwery HP ProLiant Gen8 zostały przetestowane w ponad 100 centrach przetwarzania danych, przez takich klientów HP, jak Alcatel-Lucent, British Telecom, Nth Generation Computing i Uniwersytet Purdue. Serwery zapewniają automatyzację procesów zarządzania cyklem życia, wzrost wydajności aplikacji oraz maksymalną dostępność poprzez wyeliminowanie powszechnie występujących problemów. Dzięki temu rutynowe zadania można zautomatyzować, co pozwala odzyskać rocznie prawie 30 dni pracy w przeliczeniu na jednego informatyka. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą oddelegować pracowników do innych celów i skupić się na innowacyjnych działaniach.(7)
Serwery opracowane z myślą o środowiskach wirtualnych i chmurze
W celu zapewnienia wyższej wydajności aplikacji zwirtualizowanych i aplikacji wymagających intensywnego przetwarzania danych inżynierowie HP zrównoważyli architekturę systemu, ujednolicając jednocześnie pamięć masową, moduły we-wy i zasoby przetwarzania danych. W rezultacie powstała platforma charakteryzująca się zdecydowanie najwyższym stopniem konwergencji w historii całej branży. Platforma ta bez problemu zaspokaja wszystkie potrzeby środowisk zwirtualizowanych, oprogramowania wdrożonego w chmurze, jak również najbardziej wymagających centrów przetwarzania danych i procesów roboczych.
Kompleksowa oferta serwerów HP ProLiant ósmej generacji zawiera:
– Serwer HP ProLiant BL460c Gen8, najpopularniejszy na świecie serwer typu blade, który idealnie sprawdza się podczas migracji centrum przetwarzania danych do chmury;
– Serwer HP ProLiant DL360p Gen8, wszechstronny serwer zoptymalizowany pod kątem zastosowań stelażowych, zapewniający wysoką wydajność, energooszczędność i niezawodność w obudowie o wysokości 1U;
– Serwer HP ProLiant DL380p Gen8, obsługujący najszersze spektrum procesów roboczych i gwarantujący możliwość skalowania wraz z rosnącymi przyszłymi potrzebami;
– Serwer HP ProLiant ML350p Gen8, zamknięty w obudowie wieżowej umożliwiającej dalszą rozbudowę, świetnie sprawdzający się w środowiskach zdalnych i biurach oddziałów terenowych;
– Serwer HP ProLiant SL230s Gen8, wielowęzłowy serwer oferujący maksymalną wydajność środowisk skalowalnych o dużej gęstości upakowania oraz środowisk rozwiązań do wydajnych obliczeń (High Performance Computing – HPC);
– Serwer HP ProLiant SL250s Gen8, idealnie sprawdzający się w heterogenicznych i niestandardowych centrach przetwarzania danych, kładących nacisk na wydajność procesorów graficznych (GPU);
– Serwer HP ProLiant DL160 Gen8, serwer stelażowy o ekstremalnie wysokiej gęstości upakowania, zaprojektowany z myślą o usługach internetowych i aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania danych.
Ceny i dostępność
Nowe platformy HP ProLiant Gen8 trafią do punktów sprzedaży w Polsce i na całym świecie pod koniec marca. Ceny netto wersji podstawowych wyniosą 5.955 PLN (ML350), 9.030 PLN (DL360), 9.570 PLN (DL380), 11.660 PLN (BL460c), 19.980 PLN (SL230s) i będą się różniły w zależności od konfiguracji.
HP oferuje elastyczne opcje leasingu i finansowania dla klientów chcących wdrożyć serwery ósmej generacji, za pośrednictwem działu usług finansowych HP (HP Financial Services), odpowiedzialnego za świadczenie usług leasingu i zarządzania cyklem życia zasobów. Za pośrednictwem programów leasingu i finansowania realizowanych przez dział usług finansowych HP klienci mogą ekonomicznie wdrażać najwyższej klasy technologie, w sposób spełniający ich potrzeby biznesowe.
Informacje o HP
HP tworzy nowe rozwiązania technologiczne, które mają znaczący wpływ na życie ludzi, biznes i społeczeństwo. Jako największe na świecie przedsiębiorstwo z branży zaawansowanych technologii, HP dostarcza szerokie portfolio produktów, obejmujące drukarki, komputery osobiste, oprogramowanie, usługi i infrastrukturę informatyczną. Więcej informacji na temat HP można znaleźć pod adresem http://www.hp.com/.
(1) Dane szacunkowe HP, oparte na raportach branżowych.
(2) Na podstawie wewnętrznych testów HP, prac trwających ponad dwa lata oraz materiałów dostarczonych przez konkurencję, w tym opracowania IDC dla HP „Cost of Downtime Tool”, copyright ©2009.
(3) Na podstawie wewnętrznych danych szacunkowych.
(4) Na podstawie testów wewnętrznych, w których rozwiązanie HP Active Health zostało wdrożone z funkcjami automatycznego monitorowania, diagnozowania i powiadamiania, a następnie porównane z narzędziem do tworzenia i wysyłania raportów na temat zasilaczy nadmiarowych.
(5) IDC, „Q4 ‘11 Worldwide Server Tracker”, 28 lutego 2012 r.
(6) Szacunki HP dotyczące porównania oszczędności energii HP ProLiant G6 i HP ProLiant Gen8.
(7) Na podstawie raportu IDC „MAP Data Center”, grudzień 2011 r.
Słowa kluczowe: hp, HP ProLiant Gen8, Intel Xeon E5-2600