Każdy przedsiębiorca zastanawia się nad sposobami obniżania firmowych kosztów. Najczęściej szuka tańszych dostawców, ale coraz chętniej stosuje również nowoczesne praktyki zakupowe zyskując znacznie większe korzyści.
W polskich firmach stosowane są różne strategie zakupowe. Wiele z nich opiera się jedynie na wymaganiu od działu zakupów, aby jak najtaniej zaopatrywał firmę w niezbędnie jej usługi i produkty. Niemniej jednak niezbyt dobra koniunktura gospodarcza na rynku sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw szuka alternatywnych sposobów na zyskanie przewagi nad konkurencją.
Nowoczesne technologie
Rozwiązania informatyczne usprawniają działania firm w wielu aspektach działalności. E-procurement to elektroniczny system zarządzania polityką zaopatrzeniową, który znacznie usprawnia pracę operacyjną działu zakupów. Na popularności zdobywają też innowacyjne rozwiązania takie jak platformy internetowe, e-aukcje czy e-licytacje. Na rynkach rozwiniętych przeprowadzanie całego procesu zakupowego poprzez platformę internetową to już naturalne narzędzie, w Polsce przedsiębiorcy dopiero się do niego przekonują. Do nowej formy e-zakupów przekonała się w tym roku Grupa Kapitałowa COMPLEX i uruchomiła nowoczesny serwis aukcyjny.
„Jak wynika z naszych doświadczeń oszczędność z dokonania zakupu poprzez e-platformę na niektórych produktach może wynieść nawet 70 procent. Na naszej platformie funkcjonującej od marca bieżącego roku przeprowadzono do tej pory około 4500 aukcji, przy ponad 500 zarejestrowanych dostawcach. Użytkownik portalu stając się dostawcą jednej firmy z holdingu, może zostać dostawcą pozostałych firm wchodzących w skład Grupy, co jest niewątpliwą zaletą dla naszych partnerów – zaznacza Robert Mosiński z firmy COMPLEX S.A.
Internetowe narzędzia zakupowe zapewniają transparentność transakcji, a ich systemy bezpieczeństwa chronią przed nadużyciami. Forma zakupu danego produktu czy usługi poprzez aukcję pozwala na znaczne przyspieszenie całego procesu, gdyż oszczędza czas poświęcany w tradycyjnych negocjacjach z dostawcą.
„E-zakupy umożliwiają firmą zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia. Pozwalają również na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw i stanowią bardzo dobre narzędzie obniżania ponoszonych w przedsiębiorstwie kosztów” – dodaje Robert Mosiński.
Siła zawarta w grupie
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem poprawiającym efektywność procesów zakupowych jest zrzeszanie się firm w grupy lub aliansy zakupowe. Umożliwiają one dokonanie skonsolidowanego zakupu na dany asortyment lub zakup za pośrednictwem jednego, wspólnego podmiotu – tzw. aliansu. Taka forma nabywania produktów lub usług daje silną pozycję przetargową, gdyż firmy są w stanie wynegocjować lepsze warunki cenowe i pozacenowe. Dużą zaletą tego rozwiązania jest sposobność grupowania się firm z różnych lokalizacji, a także z różnych branż, niezależnie od wielkości podmiotów. Przykładem tego typu zakupów może być np. zakup energii elektrycznej lub usług telekomunikacyjnych.
Niekonwencjonalne metody optymalizacji zakupów będą z pewnością zyskiwać na popularności. Zdobyta w ten sposób przewaga konkurencyjna jest dla firm wyjątkowo istotna w obecnej sytuacji rynkowej.
***
COMPLEX S.A. (www.complexmetal.com) to czołowy podmiot specjalizujący się produkcji i dystrybucji częściami do maszyn na rynku polskim i środkowoeuropejskim. W ofercie firmy oprócz głównej linii, jaką są łożyska toczne znajdują się oprawy łożyskowe, łożyska ślizgowe, tuleje ślizgowe, pasy klinowe, uszczelnienia techniczne, łańcuchy napędowe, zestawy naprawcze do piast kół a także szeroka gama produktów specjalnych. Grupa COMPLEX tworzy wysokiej jakości łożyska oraz części maszyn wykorzystywane na potrzeby przemysłu, motoryzacji, transportu i rolnictwa. Korzenie COMPLEX S.A. sięgają 1993r.
Słowa kluczowe: complex, complex s.a., e-procurement, e-zakupy