Zapewnienie dostępu do internetu wszystkim Polakom jest jednym z największych i pilnych wyzwań nowego rządu. Komisja Europejska nie bez powodu zdefiniowała konkretne cele Europejskiej Agendy Cyfrowej i wymaga zapewnienia „dostępu do internetu szerokopasmowego” wszystkim Europejczykom do 2013. Tymczasem, ponad 46 tys. użytkowników zgłasza brak dostępu do stacjonarnego szerokopasmowego internetu (UKE)*
Pierwszy w Polsce projekt sieci szerokopasmowej uzyskał zielone światło od Komisji Europejskiej. Jest to największa inwestycja teleinformatyczna w Europie finansowana ze środków unijnych, która obejmie 5 województw Polski Wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Beneficjentami projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej są samorządy województw. Projekt stanowić będzie również dobry przykład dla innych regionów Polski.
Projekt SSPW uwzględnia w Studiach Wykonalności przestrzeganie zasady neutralności technologicznej. Projekt, jako alternatywę w stosunku do budowy całej sieci w oparciu o infrastrukturę światłowodową, uwzględnia wykorzystanie technologii satelitarnej, jako łączy dosyłowych dla najdalej oddalonych od punktów dystrybucyjnych.
W innych krajach europejskich technologia satelitarna wykorzystywana jest powszechnie w projektach dofinansowywanych przez UE (np. we Francji, Szkocji czy Hiszpanii)i umożliwia natychmiastowy dostęp do internetu mieszkańcom odległych miejscowości. Przykładem może być francuski projekt zrealizowany w Owernii, który otrzymał tytuł RegioStars2010 Winner. W ramach projektu przewidziane są środki dla użytkowników końcowych na terminale, anteny oraz instalacje internetu satelitarnego. Zastosowanie rozwiązania drogą satelitarną uzupełnia pokrycie siecią światłowodową, czyli zwiększa dostępność internetu na obszary „białe”. Dzięki temu 100% gospodarstw domowych w Owernii posiada łączność internetową.
Technologie satelitarne zapewniają prędkości pobierania do 10 Mb/s i prędkości przesyłania wysyłania do 4 Mb/s – niezależnie od lokalizacji. To są możliwości na dziś, a obecnie prowadzone wewnętrzne testy operatorów umożliwiają osiąganie wyższych prędkości. Po przeprowadzeniu instalacji (nawet samodzielnej), na którą składa sie zamontowanie anteny satelitarnej oraz modemu podłączonego do komputera, użytkownik uzyskuje natychmiastowy dostęp do internetu. Ponadto internet satelitarny działa bez zakłóceń w niekorzystnych, zimowych warunkach atmosferycznych (wg testów UKE 2011)**
„Technologia satelitarna jest rozwiązaniem dla miejsc, w których możliwości podłączenia internetu za pomocą innych technologii np. światłowodów czy też drogą radiową są ograniczone lub nieefektywne kosztowo” – powiedział Daniel Zadrożny, przedstawiciel Tooway™ w Polsce. „ Do niedawna internet satelitarny był dostępny wyłącznie dla wąskiej grupy użytkowników i firm. Obecnie technologia ta jest przystępna cenowo również dla klientów indywidualnych ( a jej parametry transmisyjne znacznie przewyższają wyznaczniki dyktowane przez Komisje Europejską).” – dodał przedstawiciel Tooway™.
* Mapa UKE http://www.mapa.uke.gov.pl/
**Testy UKE dot. działania internetu satelitarnego w niekorzystnych, zimowych warunkach atmosferycznych, grudzień 2010 – luty 2011 http://www.uke.gov.pl/_gAllery/39/09/39099/Protokol_internet_sat.pdf
***
Tooway™
Tooway™ -usługa dostępu do szerokopasmowego Internetu przez satelitę, oferowana przez Skylogic– spółkę z Grupy Eutelsat, wiodącego operatora satelitarnego na świecie. Firma Skylogic z siedzibą w Turynie, zapewnia łączność satelitarną, szerokopasmowe usługi dostępu do Internetu oraz transmisję telewizyjną. Skylogic realizuje usługi szerokopasmowe za pośrednictwem swoich stacji naziemnych tzw. teleportów zlokalizowanych we Francji i Włoszech. Do grona klientów Skylogic należą przedsiębiorstwa, społeczności lokalne, instytucje rządowe, organizacje humanitarne oraz dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych w Europie. SkyPark, teleport należący do Skylogic, dysponuje jedną z największych na świecie platform szerokopasmowej dwukierunkowej transmisji IP.
Więcej informacji na www.tooway.pl oraz www.skylogic.com
Słowa kluczowe: internet przez satelitę, internet szerokopasmowy, skylogic, tooway