„Mam na imię Edyta. Jestem 34-letnią mamą dwójki dzieci, 9-letniego Kamilka i 6-letniej Martynki .To moje największe szczęście. Z wykształcenia jestem pielęgniarką, pracowałam jednak ostatnio jako menadżer sprzedaży w branży hutniczej. Od dzieciństwa jeżdżę konno i kocham te zwierzęta. Uwielbiam pływanie, jazdę na rowerze. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła to jeszcze robić. Moim marzeniem jest móc wychować dzieci. Pragnę w przyszłym roku zdobyć dyplom licencjacki na WSZOP. Dzieli mnie od tego jeden semestr.
Przede wszystkim pragnę ,,żyć, by móc być mamą dla moich dzieci”.
W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.
Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu Fundatora DKMS Polska, czyli DKMS Niemcy, od początku działalności udało nam się przebadać i zarejestrować w bazie Fundacji ponad 162 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 94 osób dało szansę na nowe życie Pacjentom.
Zarejestrowanie jednego potencjalnego dawcy w bazie DKMS Polska, w tym badanie cech zgodności tkankowej, wynosi 250 zł (oznaczane są antygeny A, B, C oraz DRB1* na poziomie wysokiej rozdzielczości). Podczas „Dnia Dawcy Szpiku dla Edyty i Innych” Fundacja DKMS Polska ma nadzieję zarejestrować 300 potencjalnych dawców szpiku, których przebadanie to koszt 75 000 zł. Koszty te nie są niestety pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, więc Fundacja DKMS finansuje je ze środków własnych. Dzięki darowiznom od firm i osób fizycznych, także wpłaty z 1% podatku, Fundacja DKMS Polska będzie w stanie przebadać dawców zarejestrowanych podczas akcji w Katowicach, Mysłowicach i Czeladzi. Każda złotówka przekazana na konto DKMS będzie ogromnym wsparciem dla Fundacji.
Jako jedyna organizacja rejestrująca potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu ze śliny. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego DKMS, tak jak z krwi, oznacza cechy zgodności tkankowej.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
KATOWICE
Data: sobota, 26 listopada 2011 r.
Godziny: 10.00-16.00
Miejsce: Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy
Adres: ul. Bankowa 8, Katowice
Data: wtorek, 29 listopada 2011 r.
Godziny: 11.00-17.00
Miejsce: Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy
Adres: ul. Bankowa 8, Katowice
MYSŁOWICE
Data: niedziela, 27 listopada 2011 r.
Godziny: 10.00-16.00
Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich
Adres: ul. Mikołowska 3, Mysłowice
CZELADŹ
Data: poniedziałek, 28 listopada 2011 r.
Godziny: 11.00-17.00
Miejsce: Kolegium pracowników Służb Społecznych
Adres: ul. Tuwima 14a, Czeladź
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok.80% pobrań do przeszczepów
Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.
II. Pobranie szpiku kostnego
Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: [email protected],
Słowa kluczowe: baza dawców szpik, białaczka, dawca szpiku, dkms, dkms polska, fundacja dkms polska, nowotwór krwi, przeszczep szpiku