8 grudnia 2011 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników oraz uroczyste podsumowanie III edycji Konkursu EUROZAGRODA. Wśród zaproszonych gości byli przede wszystkim właściciele i projektanci nominowanych obiektów, reprezentanci ośrodków doradztwa rolniczego oraz władz gmin i urzędów marszałkowskich, na terenie których znajdują się nagrodzone obiekty. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele firmy Wolf System, która była jednym ze sponsorów plebiscytu.
Celem konkursu EUROZAGRODA jest upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w budownictwie wiejskim, a efektem tworzenie mapy wzorcowych obiektów zagrodowych, które są rozsiane po całej Polsce i stanowią inspirację oraz wzorce do naśladowania dla rolników podejmujących wszelkiego rodzaju inwestycje budowlane. III edycja Konkursu EUROZAGRODA trwała przez cały 2011 rok. Kapituła plebiscytu nominowała do nagród w czterech kategoriach konkursowych aż 11 obiektów z całej Polski. Jednak po zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją nominowanych budynków oraz wykonanymi w terenie oględzinami obiektów przez członków jury z udziałem eksperta budownictwa rolniczego, zdecydowano się przyznać nagrody w trzech kategoriach konkursowych. W pierwszej z nich – „Budynki inwentarskie” zwyciężyła inteligentna brojlernia dla 27 tys. kurcząt położona w miejscowości Szwarcenowo, w gminie Biskupiec. W drugiej kategorii „Budynki magazynowe i gospodarcze” bezkonkurencyjna okazała się przechowalnia pomidorów – Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Biotoma”. W kategorii „Budynki mieszkalne” nagrodę zdobyła Zagroda Agroturystyczna „Żuraw i Czapla” z miejscowości Wróbliniec w gminie Milicz. W ostatniej kategorii „Inne obiekty zagrodowe i obiekty ochrony środowiska” Kapituła postanowiła nie przyznawać nagrody głównej, a wyróżniła jedynie dwie bliźniacze przydomowe oczyszczalnie ścieków wybudowane w Moniuszeczkach i Zblutowie w gminie Mońki, w województwie podlaskim.
Pamiątkowy medal oraz dyplom otrzymał również Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System, która była jednym ze sponsorów konkursu EUROZAGRODA. „Obraz polskiej wsi zmienił się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Gospodarstwa rolne dbają o poprawną zabudowę, nowoczesne budynki inwentarskie oraz te przeznaczone do magazynowania powstających w gospodarstwach odpadów z produkcji zwierzęcej i roślinnej. Konkurs EUROZAGRODA docenia tego typu inwestycje i nagradza najlepsze realizacje. Wolf System od ponad 40 lat dostarcza gotowe rozwiązania dla rolnictwa , stąd też nasza obecność w tym przedsiewzieciu” – komentuje Rajmund Reichel.
***
Międzynarodowy koncern Wolf-System to firma o ponad 40 – letniej tradycji. Obecność w 17 krajach Europy i ponad 2500 oddanych pracowników przyczyniają się do ciągłego rozwoju firmy w obszarach budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego. Budownictwo betonowe – rocznie budujemy ponad 6000 sztuk monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych. Specjalnie skonstruowany system szalunku opracowany przez Wolf System jest tak stabilny, że nie ma potrzeby stosowania w montażu rur dystansowych oraz śrub i kotew do jego skręcania. To zaś praktycznie gwarantuje maksymalną szczelność zbiorników. Wolf System oferuje zbiorniki i silosy różnych typów – otwarte i ze stropem, na materiały płynne i sypkie, na biomasę i biogaz, średnice oferowane od 2,5 m do 50 m i wysokości od 2 m do 50 m.
Słowa kluczowe: budownictwo na wsi, eurozagroda, wolf system