Co to faktycznie oznacza? Już wyjaśniamy, na przykład:
-
2 sekundy – tyle czasu upływa od zawarcia zakładu w jednym z ponad 12,5 tys. punktów LOTTO, do jego rejestracji w warszawskim centrum komputerowym GTECH;
-
20 minut po losowaniu – wiemy który z kuponów jest zwycięskim, a także w której kolekturze w Polsce padła wygrana
-
3 mln – średnia liczba dziennie rejestrowanych transakcji, przeprowadzanych
w kolekturach sieci LOTTO.
Przypomnijmy, że od 1 grudnia 2011 roku Totalizator Sportowy, właściciel sieci LOTTO, dysponuje nowym, jednym z najnowocześniejszych na świecie, systemem sprzedaży gier losowych. Dzięki temu, jeśli tylko pozwolą na to warunki prawne, będzie można niemal „z marszu” wprowadzić do oferty kolektur nawet najbardziej zaawansowane technologicznie produkty loteryjne, promocje, ale także i zupełnie nowe usługi, np. przyjmowanie opłat za rachunki, czy grę przez Internet.
System został przygotowany specjalnie pod wymagania polskich graczy i wdrożony przez firmę GTECH.
Już starożytni grali w „Lotto”
Jak podają liczne źródła, Chińczycy grali w gry podobne do dzisiejszych już 3,5 tysiąca lat temu (wpływy z gier były przeznaczone min. na budowę Wielkiego Muru). Z biegiem lat, zainteresowanie rynkiem loteryjnym rosło. W starożytnym Rzymie popularność gier była tak wielka, że jeden z cesarzy zakazał niższym klasom społeczeństwa ich uprawiania. Namiętnym graczem był ponoć m.in. rzymski cesarz Neron.
W Europie pierwsza oficjalna loteria powstała w 1443 r. na terenie Burgundii. Loterie pieniężne w Polsce mają także bardzo długą historię, sięgają bowiem czasów przedrozbiorowych. W 1768r. na mocy ustawy sejmowej powołano do życia loterię liczbową, której dochody miały zasilić Skarb Państwa. Rok później otwarto w Warszawie pierwszy kantor nazwany LOTTO di GENOVA. Wkrótce po odzyskaniu niepodległości, w 1920 r. utworzono stałą loterię podporządkowaną Ministrowi Skarbu. Totalizator Sportowy powstał w 1956 roku.
Od ręcznego liczenia kuponów do 2-sekundowej transakcji
27 stycznia 1957 roku odbyło się pierwsze losowanie „Dużego Lotka”. Liczby były skreślane ręcznie, na 3-stronicowych formularzach samokopiujących. Mankamentem było to, że kupony musiały trafić do jednego oddziału regionalnego przed losowaniem. By zdążyć na czas, zakłady w najodleglejszych kolekturach w regionach, kończyły przyjmowanie zakładów dzień wcześniej. Dzień po losowaniu, w każdym oddziale TS zasiadała komisja, która ręcznie sprawdzała kupony. Dopiero po kilku dniach znana była liczba i wysokość wygranych.
20 lat później Totalizator Sportowy wprowadził w swoich kolekturach pierwszy system do zawierania zakładów online, czyli za pomocą sieci komputerowej. System dostarczyła firma GTECH.
Wielka technologia stojąca za „małym” kuponem
Mało osób wie, że kiedy kupujemy kupon w kolekturze, to uruchamiamy proces za którym stoi wielka technologia. Wszystko zaczyna się w głównym centrum komputerowym. Każdego dnia o godz. 5.30 dwóch pracowników firmy GTECH uruchamia system. Zaraz po tym zaczynają logować się kolektorzy. Gdy tylko zostaje zawarty pierwszy zakład, w ciągu 2 sekund od wprowadzenia na terminalu przez kolektora wybranych przez nas liczb, dane są rejestrowane w systemie.
Wszystko jest zapisywane automatycznie, na dwóch serwerach jednocześnie. Dodatkowa, trzecia kopia powstaje w centrum zapasowym w jednej z podwarszawskich miejscowości.. Jest także czwarta wersja, która dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, jest zapamiętywana na specjalnych taśmach.
Dziennie system rejestruje średnio około 3 mln transakcji (we wszystkich grach oferowanych przez Totalizator Sportowy), miesięcznie – około 105 mln. Największa w historii liczba operacji odbywających się w ciągu sekundy, została odnotowana 6 listopada 2008 r. Był to dzień mega kumulacji (40 mln w ówczesnym Dużym Lotku)
Tego dnia padł również rekord przeprowadzonych i zarejestrowanych operacji w systemie w ciągu minuty – 26 tys. 793 i w ciągu godziny – ponad 1,5 mln (między godz. 17 a godz. 18).
Główną wygraną podzielili się wówczas gracze z Białegostoku, Szczecina, Zabrza, Gdańska i Kamienicy.
Po każdym losowaniu dwóch członków Komisji Kontroli Gier i Zakładów wprowadza wynik do systemu. Po kilku sekundach w centrum komputerowym GTECH, znana jest już liczba wygranych, a po około 20 kolejnych minutach, wiadomo już jaka jest wysokość wygranych i w których szczęśliwych kolekturach padły.
Od grudnia Polacy mogą wygrać jeszcze szybciej
Nowy system, dostarczony przez GTECH Totalizatorowi Sportowemu w grudniu br., to obecnie najnowocześniejsze w branży loteryjnej rozwiązanie. Pozwala ono wprowadzać liczne funkcje, istotne z punktu widzenia graczy, kolektorów, jak i samego Totalizatora Sportowego. Na przykład uruchomienie nieograniczonej liczby gier, czy dostępne niebawem samodzielne sprawdzenie kuponu w kolekturze, przy pomocy samoobsługowego urządzenia do skanowania, tzw. TicketScan.
Sławomir Dudziński, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego: Kiedy w ubiegłym roku podpisywaliśmy umowę z konsorcjum firm GTECH i DataTrans powiedziałem, że dzięki niej nasza spółka zyska dostęp do technologii i możliwości, o których wcześniej mogliśmy tylko marzyć. Dzisiaj mogę dodać, że tę technologię już mamy. Teraz, jeśli przepisy na to pozwolą, nadejdzie czas na wykorzystanie jej niezwykłych możliwości. Nie chcę zdradzać planów, ale z pewnością zaskoczymy nie tylko naszych graczy.
W przyszłości klienci LOTTO będą mogli skorzystać z oferty usług komercyjnych, np. poprzez możliwość opłacania rachunków czy zakup doładowań telekomunikacyjnych.
Niewątpliwą zaletą wdrożonego rozwiązania jest również oferta usług loteryjnych w nowych kanałach sprzedaży, takich jak:
- samoobsługowe terminale do zakupu zdrapek czy też kuponów gier losowych,
- sprzedaż gier w kasach sklepów wielkopowierzchniowych (rozwinięcie usługi „Lotto w Kasach”),
- sprzedaż losów loterii pieniężnych poprzez terminale POS (obsługujące karty płatnicze).
Te techniczne udogodnienia znacząco zwiększą dostępność produktów loteryjnych dla graczy i wpłyną na wygodę dokonywania zakupów.
Wojciech Włodarczyk, Prezes GTECH Poland: GTECH dostarczył najnowocześniejszy system, jaki obecnie funkcjonuje w branży loteryjnej. Posiadają go najbardziej zaawansowane technologicznie loterie na świecie, jak np. brytyjska Camelot czy fińska Veikkaus. Dzięki temu nasz partner dysponuje obecnie platformą, która pozwala na szybkie i ekonomiczne wdrażanie nowych funkcji, oferujące polskim graczom dostęp do rozwiązań na miarę XXI wieku.
Nowy system to także nowe terminale, serwery, czy też komunikacja poprzez sieć IP, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Dla wygody kolektorów, nowe terminale zostały zaprojektowane tak, by ich obsługa była prosta, ergonomiczna i w dużym stopniu intuicyjna. Warto dodać, że zużywają one mniej energii. Posiadają również najszybszą w branży drukarkę (druk kuponu do 2 sekund).
Nie bez znaczenia jest także fakt, że w przypadku zmiany przepisów obowiązujących w Polsce, nowy system umożliwi zawieranie zakładów przez Internet.
Totalizator Sportowy, właściciel liczącej ponad 12,5 tysiąca punktów sprzedaży sieci LOTTO, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm w Polsce, która na rynku gier losowych działa nieprzerwania od ponad 55. lat. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, która stale się rozwija by wyprzedzać potrzeby rynku i klientów, dbając jednocześnie o pełne bezpieczeństwo oferowanych produktów. Nie zapominamy jednak o naszej historii. To z niej wyciągamy nauki, które pozwalają nam śmielej inwestować w przyszłość. Cieszy nas to, że dzięki Totalizatorowi Sportowemu rzesze Polaków mogły i nadal mogą cieszyć się z wygranych, setki, jeśli nie tysiące, mogły zrealizować nawet najśmielsze marzenia, a miliony korzystały z obiektów sportowych, które powstały dzięki funduszom przekazywanym przez spółkę.
GTECH Poland jest częścią firmy GTECH Corporation, będącej liderem w projektowaniu oraz dostarczaniu innowacyjnych systemów loteryjnych i rozwiązań technologicznych w tym zakresie.
Znacząca liczba tych rozwiązań powstaje w warszawskim centrum technologicznym firmy, zatrudniającym ok. 250 osób. Jego pracownicy współpracują z największymi loteriami np. Camelot w Wielkiej Brytanii, czy też fińska loteria Veikkaus Oy – jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie loterii na świecie. GTECH Corporation współpracuje łącznie z ok. 80 klientami na 6 kontynentach.
Słowa kluczowe: GTECH, Lotto, Totalizator Sportowy, Wojciech Włodarczyk