Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) we współpracy z nadzorami krajowymi, w tym z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF), przeprowadził analizę pozycji kapitałowej 71 europejskich banków. W badaniu wziął udział PKO Bank Polski. Wymagane przez EBA minima kapitałowe zostały spełnione przez Bank ze znacznym zapasem.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO Bank Polski) przyjmuje do wiadomości informacje podane dziś przez EBA oraz KNF dotyczące analizy jego pozycji kapitałowej, której wyniki są przedstawione niżej.
Badanie zaproponowane przez EBA i zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej 26 października 2011 r. zakłada wzmocnienie przez banki pozycji kapitałowych poprzez budowę tymczasowego buforu kapitałowego w związku z ekspozycją na dług rządowy niektórych krajów, aby odzwierciedlić jego obecne ceny rynkowe. Dodatkowo zgodnie z założeniami badania banki mają do końca czerwca 2012 r. podwyższyć współczynnik adekwatności podstawowych kapitałów własnych (Core Tier 1 capital ratio) do poziomu 9%. Całkowita wielkość ewentualnych potrzeb kapitałowych niezbędnych do osiągnięcia tego celu jest oparta na danych z września 2011 r. Wielkość buforu kapitałowego związana z ekspozycją na dług rządowy nie będzie korygowana.
71 banków europejskich, włącznie z PKO Bankiem Polskim, zostało poddanych analizie pozycji kapitałowej, której celem jest stworzenie nadzwyczajnego i tymczasowego buforu kapitałowego w związku z obecnymi obawami rynkowymi dotyczącymi ryzyka związanego z długiem rządowym i innych nadzwyczajnych rodzajów ryzyka związanych z aktualnymi trudnościami na rynkach. Wspomniany bufor nie będzie przeznaczony na pokrycie strat związanych z długiem rządowym, ale ma zapewnić rynki, że banki w Europie są zdolne wytrzymać serię szoków gospodarczych, utrzymując odpowiedni poziom kapitału.
Przeprowadzone przez EBA w ścisłej kooperacji z KNF badanie wykazało, że współczynnik adekwatności podstawowych kapitałów własnych (Core Tier 1 capital ratio) PKO Banku Polskiego jest na poziomie 11,16%, czyli wyższym niż ustalony w badaniu próg 9%. W związku z tym Bank nie wymaga dokapitalizowania i nie jest bezpośrednio narażony na kryzys związany z wiarygodnością kredytową niektórych państw należących do UE.
Publikacje dotyczące wielkości kapitału koniecznego do zebrania przez część banków i przedsięwziętych w tym celu środków mają na celu przywrócenie zaufania między instytucjami funkcjonującymi na rynku, ułatwienie bankom dostępu do rynku międzybankowego oraz zapewnienie im pozycji niezbędnej do kontynuowania finansowego wsparcia realnej gospodarki.
Metodologia opisanego badania kapitałowego została określona przez EBA przed jego ogłoszeniem w celu zapewnienia spójności między wszystkimi bankami z Unii Europejskiej biorącymi udział w badaniu.
***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Zgodnie z wyliczeniami firmy Intelace Research, z aktywami na poziomie 42,232 mld euro według stanu na koniec 2010 roku, jest też największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego po 3. kwartałach 2011 roku wyniósł 2,855 mld zł. Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży kredytów hipotecznych. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. W ostatnim czasie został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik The Banker. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Ponadto system bankowości elektronicznej iPKO Biznes po raz drugi zdobył Medal Europejski. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych działających w Polsce – 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld złotych. Ponadto Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych.
Słowa kluczowe: analiza pozycji kapitałowej, pko bank polski