Nie słoneczny Egipt, a włoskie Alpy, zyskują coraz większą sympatię Polaków w okresie wakacji zimowych. Chętniej decydujemy się na aktywny wypoczynek na stokach narciarskich, niż na piaszczystych plażach. Biura podróży donoszą, że w tym sezonie, jeszcze większa liczba Polaków spróbuje swoich sił na nartach. Jak wybrać odpowiedni kurort na „pierwszy raz”, na co zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe, dlaczego rośnie popularność narciarstwa, jak odbierać standard zagranicznych hoteli, oraz czy polskie stoki są tańsze, rozmawiamy z Bartłomiejem Wójciakiem z biura podróży Sport Vita, właścicielem portalu znaminanarty.pl.
Dla początkujących narciarzy bardzo ważny jest pierwszy wyjazd. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę wybierając daną ofertę?
Wybór odpowiedniego miejsca na swój pierwszy wyjazd narciarski jest wręcz kluczowy, zły wybór może nas na dobre zniechęcić do uprawiania tej dyscypliny sportu. Przy podejmowaniu decyzji musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwość tras narciarskich, idealnych dla początkujących. Nie należy zwracać szczególnej uwagi na reklamy typu „600 km tras na jednym skipassie”, ponieważ i tak nie będziemy w stanie ich wszystkich przejechać z naszymi umiejętnościami. Ponadto lepiej wybrać się na urlop wiosną, gdy jest cieplej i słoneczniej, niż w np. w grudniu, gdy mrozy mogą nas zniechęcić do tej formy sportu. Ważne jest również, żeby mieszkać blisko stoku. Bardzo często początkujący nie są w stanie wytrzymać całego dnia na nartach.
Polacy wyjeżdżają na narty zdecydowanie częściej, niż jeszcze kilka lat temu. Skąd się bierze popularność tej formy aktywnego wypoczynku?
Rośnie popularność narciarstwa w Polsce, ponieważ generalnie zaczynamy coraz aktywniej spędzać wolny czas. W przypadku tej dyscypliny sportu spędzamy czas na świeżym powietrzu, obcujemy z przyrodą, ale przede wszystkim to sport dość towarzyski. Mało kto jeździ na nartach sam, zazwyczaj robimy to z rodziną lub znajomymi.
Wielu Polaków decyduje się na taki wyjazd całą rodziną. Kiedy wyjeżdżamy z dziećmi, na co dodatkowo warto zwrócić uwagę?
Wyjeżdżając z dziećmi należy zastanowić się, czy będziemy jeździć z dziećmi na nartach cały czas razem, czy chcemy, żeby uczyły się z instruktorem w grupie rówieśników. Nasze doświadczenia mówią, że to drugie rozwiązanie jest lepsze zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Rodzice mogą mieć trochę czasu dla siebie, a dzieci w tym czasie dobrze się bawią, ucząc się pod okiem instruktora.
Biura podróży odnotowują rosnące zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Dlaczego wolimy włoskie, czy austriackie stoki, od tych polskich?
Przede wszystkim upada mit o tańszym narciarstwie w Polsce, na Słowacji, czy w Czechach. Z punktu widzenia narciarza bardzo często przelicza on wydane złotówki na kilometry przejechanych tras narciarskich. Patrząc na to w ten sposób już od dawna w Alpach jest taniej. Tras jest dużo więcej, ponadto nie stoi się w kolejkach do wyciągów. Ważna jest również pogoda, a u nas różnie bywa ze słońcem w zimie, podczas gdy we Włoszech są kurorty narciarskie, w których przez ponad 310 dni w roku świeci słońce.
A jak wygląda sytuacja z hotelami, czy pensjonatami? Z jakim standardem mamy do czynienia na południu Europy? Czy trzygwiazdkowy hotel np. we Włoszech, ma takie same standardy jak trzygwiazdkowy hotel w Polsce?
Jest podobnie jak w Polsce, możemy we Włoszech znaleźć trzygwiazdkowe hotele, które są bardzo ładne i spełniają oczekiwania nawet wybrednych klientów, ale są również takie, które swoją kategorię uzyskały 30 lat temu i do tej pory ją mają, chociaż niezasłużenie. W naszej firmie każdy obiekt jest przez nas oglądany i rzetelnie oceniany, zdarzają się hotele, którym dajemy niższą kategoryzację, niż ta oficjalna. Nie chcemy rozczarowań na miejscu.
Narty nartami, stok stokiem. Ale na jakie dodatkowe atrakcje dodatkowo mogą liczyć miłośnicy szusowania?
Narciarskie miejscowości kuszą wieloma atrakcjami typu: kompleksy wód termalnych, wypożyczalnie skuterów śnieżnych, psie zaprzęgi itp. Standardem jest również organizowanie imprez apres ski, czyli takich dyskotek na stoku w butach narciarskich. Generalnie jest co robić.
W przypadku wakacji letnich najczęstszą formą podróżowania są loty samolotem i przejazdy autokarowe. W zimie decydujemy się na podróż własnym samochodem. Dlaczego?
Największy problem przelotów samolotowych, które są najmniej popularne, to oprócz wysokiej ceny przelotu duża odległość z lotniska docelowego do kurortów. Długi transfer z lotniska, dochodzący nawet do ponad 5 godzin zniechęca do przelotu. Mieszkańcy południowej Polski są w tej sytuacji w stanie szybciej dotrzeć na miejsce własnym samochodem. Sporym kłopotem przy samolotach są także limity bagażowe, w których trudno się zmieścić przy wylocie na narty, gdzie bagaż siłą rzeczy jest większy. Przejazdy autokarem cieszą się wciąż dużą popularnością, która jednak wraz z poprawą jakości naszych samochodów ustępuje dojazdowi własnemu. Zasadniczą zaletą jazdy własnym autem jest swobodne dysponowanie własnym czasem podczas podróży bez oglądania się na innych uczestników wycieczki.
W jakim okresie najwięcej Polaków decyduje się na taki wyjazd?
Bardzo popularne są wiosenne wyjazdy z uwagi na pogodę i niższe ceny hoteli i skipassów. Wiele regionów promuje się w ten sposób próbując przedłużyć sezon tworząc oferty „free ski”, kiedy skipass dodawany jest do zakwaterowania, przy czym zaznaczyć należy, że nie jest on darmowy, tylko wliczony w pozostały pakiet świadczeń. Osoby mające dzieci w wieku szkolnym często decydują się na wyjazd w czasie ferii zimowych, czyli w styczniu, bądź w lutym.
Narty, to także sport, w którym możemy doznać kontuzji podczas wyjazdu. Jak najlepiej się zabezpieczyć i jakie ubezpieczenie warto wybrać przed wyjazdem?
W naszym biurze ubezpieczenie uwzględniające wypadki na nartach jest standardem od wielu lat. Należy na to zwracać szczególną uwagę przy wykupywaniu wycieczki. Kontuzyjność w przypadku narciarstwa jest siłą rzeczy wyższa, niż w przypadku wakacji letnich. Należy szczególną uwagę położyć na ewentualne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela np. od uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jakim według towarzystw ubezpieczeniowych jest zawsze narciarstwo.
Słowa kluczowe: narty, pierwszy wyjazd na narty, sport vita, znaminanarty.pl