Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jednak kiedy posiadamy szczelne okna, możemy mieć problemy z wentylacją mieszkania. Żeby zapewnić sobie korzystny mikroklimat w pomieszczeniu, zwłaszcza w okresie grzewczym, powinniśmy poważnie pomyśleć o nawiewnikach.
W okresie zimowym ze względu na niską temperaturę powietrza na zewnątrz, często ograniczamy wietrzenie pomieszczeń. Brak dopływu świeżego powietrza prowadzi do wzrostu wilgotności wewnątrz naszych mieszkań. Niska temperatura powierzchni szyby oraz duża wilgotność powietrza powoduje z kolei wykroplenie wody na szybie. Jak można sobie poradzić z tym powszechnym problemem? Skutecznym sposobem na doprowadzenie niezbędnej ilości powietrza z zewnątrz jest montaż nawiewników okiennych.
Nawiewniki okienne to urządzenia umożliwiające prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Zostały wymyślone już w latach 60’ w krajach skandynawskich i tam też, jako pierwsze wprowadzone do użytku. To pokrótce historia pochodzenia nawiewników. Teraz jednak warto skupić swoją uwagę na ich działaniu. Nawiewniki mogą być montowane na nowych oknach, jak i tych już zamontowanych. Urządzenia pozwalają na „wlot” świeżego powietrza do naszych mieszkań. Prawidłowo zamontowany nawiewnik powinien posiadać wylot powietrza skierowany do góry, a dźwignia minimalizująca przepływ powietrza powinna znajdować się po stronie lewej. Nawiewniki montuje się w górnej części okien, gdyż powietrze z zewnątrz nie jest wówczas kierowane bezpośrednio na użytkownika. W sposób ten unikniemy przeciągu.
Montaż polega na wykonaniu otworów w tzw. ościeżnicy oraz skrzydle okiennym i przymocowaniu nawiewnika w części wewnętrznej okna oraz okapu na zewnątrz. Jeśli chcemy zamontować nawiewniki na oknach PVC, montujemy je na przyldze okiennej. W celu prawidłowego, jak i profesjonalnego wykonania montażu, ważne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim kluczowa jest fachowa wiedza i doświadczenie ekipy montującej – podkreśla Marcin Wiśniewski Prezes firmy Stolmar – Jest to gwarancją sprawnego działania nawiewnika. Najważniejsze to uniknąć podstawowych błędów, takich jak montowanie nawiewnika w ramie okiennej albo w skrzydle. Może nastąpić wówczas naruszenie komory zbrojeniowej. W sposób ten naruszona zostaje konstrukcja okna, a część stalowa zostaje odkryta. Tym samym staje się ona podatna na korozję. Kolejnym, istotnym błędem jest zamontowanie nawiewnika w dolnej części okna. Skutkiem czego może być przechłodzenie mieszkania.
Wymiana zużytego powietrza w domu jest niezbędna nie tylko ze względu na nasze zdrowie i samopoczucie, ale też na kondycję i wygląd naszego mieszkania. W miejscach, gdzie zostały popełnione błędy przy montażu nawiewników, dochodzić może często do nieodwracalnego niestety, zawilgocenia elementów mieszkania i w konsekwencji do rozwoju grzybów, pleśni i niechcianych mikroorganizmów. Sprzyjają one rozwijaniu się chorób skóry, alergii i innych chorób układu oddechowego. Jednym z efektów niedostatecznej wentylacji może być nawet odpadanie tapet, a co za tym idzie, niszczenie konstrukcji budynku. Prawidłowe umiejscowienie i montaż nawiewnika mogą zadecydować o sprawności całego systemu wentylacji. Zachęcam do zakupu okien z wmontowanymi fabrycznie nawiewnikami. Jeśli jednak mamy okna bez nawiewników warto je domontować. Należy wówczas spotkać się z profesjonalnym monterem, aby uniknąć częstych błędów przy instalacji nawiewników – radzi Marcin Wiśniewski.
Słowa kluczowe: nawiewniki okienne, stolmar