„Tutaj z pewnością mieszka mężczyzna” – mówimy, gdy wchodzimy do pełnego chaosu, zabałaganionego pomieszczenia. Do męskich wnętrz zaliczają się nie tylko gabinety, pokoje gier, garaże czy drewutnie – również inne miejsca mają swoją płeć, którą określają kolory, dodatki czy charakterystyczne rozwiązania. O męskim stylu w aranżacji wnętrz opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Walka płci znana jest od wieków. Konkurujemy ze sobą w pracy, za kierownicą, w kuchni. Kwestia designu, która przez lata niezaprzeczalnie należała do kobiecych atrybutów, stała się teraz męskim hobby. Mężczyźni coraz chętniej zajmują się aranżowaniem powierzchni, w których żyją
i niejednokrotnie też pracują. Jak wygląda wnętrze męskim okiem?
Surowo i funkcjonalnie
Bardzo ciemne kolory – lub kontrastująca z nimi biel, proste rozwiązania i oryginalne wzornictwo – to elementy mile widziane w męskim wnętrzu. Każdy jego element powinien spełniać określoną funkcję i być praktyczny. Mieszkania urządzane przez mężczyzn idealnie wpisują się w styl industrialny czy skandynawski. Minimalizm, prostota i funkcjonalność to cechy, które określają silniejszą płeć. Mężczyźni z zasady nie akceptują dekoracji, które nie mają żadnego zastosowania, poza zbieraniem kurzu. Dopuszczalne są duże, rzucające się
w oczy grafiki naścienne lub plakaty. „Najważniejsze
w tworzeniu męskiego wystroju wnętrz jest dobranie nowoczesnych mebli, które wyróżnia geometryczny, prosty kształt. Masywne, stabilne sofy w ciemnym lub skórzanym obiciu nadadzą pomieszczeniom typowo męskiego charakteru. Taka sama zasada dotyczy wyboru łóżka sypialnianego – mimo że jest to najbardziej intymna część wystroju, ważne, by oddawała męski charakter. Metalowa lub ciemna drewniana rama, wygodny materac i gładka – jedno lub dwukolorowa pościel. Warto również wykorzystać w sypialni, przedpokoju lub gabinecie zabudowane szafy z chromowymi dodatkami. Ich gładkie powierzchnie wprowadzą do wnętrza harmonię i spokój” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
W męskich łazienkach dobrze sprawdzi się dobór dwóch kontrastujących ze sobą kolorów, takich jak np. biel i czerń. Można na przykład dobrać białe meble, wannę, zlew, a głębi nadać, wykorzystując ciemny tynk strukturalny lub błyszczące ciemnoszare kafleki. W męskiej toalecie nie jest potrzebna duża ilość miejsca na kosmetyki, dzięki czemu można zabawić się światłem lub wykorzystanymi materiałami. Do typowo męskich surowców należą stal, kamień, aluminium, chrom oraz szkło. Warto je zaakcentować, a dodatkowo stworzyć w łazience oryginalny klimat, montując oświetlenie w tym samym stylu. Światło w męskiej łazience nie musi być intensywne, bardziej istotna jest jego rola jako narzędzia, dzięki któremu zbudujemy w pomieszczeniu relaksującą, intymną atmosferę.
Pasja przede wszystkim
„Wielu mężczyzn uprawia nietypowe sporty, interesuje się motoryzacją czy modelarstwem. Nieważne, jakie mamy hobby – każde z nich jest kuźnią pomysłów, które można wykorzystać w zaaranżowaniu czterech kątów. Coraz więcej mężczyzn zaczyna przywiązywać wagę do swojej przestrzeni i komponować ją zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wybrane ozdoby często wiążą się z hobby. Mogą to być instrumenty muzyczne, trofea czy sprzęt sportowy. Do rangi arcydzieła potrafi urosnąć przytwierdzona do ściany stara deska snowboardowa o wartości sentymentalnej. Mieszkanie mężczyzny nie musi być nudne – jego wystrój może nawiązywać do górskiej wyprawy, Rajdu Dakar lub… butelki whisky” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Atrybuty, które nierozerwalnie wiążą się z męskimi zainteresowaniami, sprawdzą się jako praktyczne elementy wystroju, nie tylko ozdoby. Członek bractwa rycerskiego, wyjeżdżający na weekendowe zjazdy w miejscach idealnie oddających średniowieczny klimat, może wykorzystać zbroję jako element dekoracyjny lub jako wieszak. Wystarczy przymocować stary pancerz tak, by możliwe było zarzucenie na niego płaszcza, czapki, szalika. Nieużywana kolczuga, zastępująca obrus, niedbale rzucona na środek stołu nada wnętrzu ciężkiego i iście rycerskiego charakteru. Fani żeglowania mogą wykorzystać fragment starego masztu i zamienić go w karnisz z oryginalną zasłoną. Zegar w kształcie busoli przeniesie wyobraźnię domowników i gości na środek Morza Północnego. W mieszkaniach, które przepełnione są typowo męskimi zainteresowaniami, ciekawe wydaje się być umieszczanie wielkoformatowych fototapet. Może to być ogromna mapa świata w gabinecie lub szczyt Himalajów w salonie. Są to elementy, które oddają charakter właściciela i wprowadzają oryginalny klimat do pomieszczenia. Zatwardziałym marynarzom przypadnie do gustu grafika jachtu, dzięki której niemalże poczują powiew morskiej bryzy. Meble i dekoracje nawiązujące do pasji właściciela wprowadzają niecodzienną atmosferę do każdego wnętrza. Domownik może zrelaksować się, uciekając myślami do swoich ulubionych czynności, a goście zachwycą się oryginalnością wnętrza.
Męskie wnętrza charakteryzują się przede wszystkim wyrazistością – i to niezależnie od tego, czy są to proste, jasne lub ciemne pokoje, czy prawdziwe wystawy z trofeami z podróży po całym świecie. Wchodząc do takiego mieszkania, wiemy, że należy ono do mężczyzny. Wyróżnia je elegancki styl w różnym wydaniu. Taka aranżacja wnętrz spodoba się nie tylko panom, ale również płci pięknej. Moc propozycji stylowych pomysłów na mieszkanie z męskim pazurem można znaleźć na portalu Homebook.pl., gdzie prezentowane są projekty polskich architektów i dekoratorów.
Słowa kluczowe: homebook.pl, mężczyzna, mieszkanie