Elektroniczne konto dla ucznia, szkoły i rady rodziców oraz pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej dla dzieci na dobre zagościły w nowej ofercie Szkolnych Kas Oszczędności. To dawno zapowiadane zmiany rewitalizacji programu edukacji finansowej dla uczniów.
– Coraz młodsze pokolenia na co dzień korzystają z nowych technologii. Nowe Szkolne Kasy Oszczędności to wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom. Jestem przekonany, że umiejętności i wiedza zdobyte dzięki temu najstarszemu w Polsce programowi edukacji finansowej, będą procentować w przyszłości. Bank zyska klientów świadomie zarządzających swoimi środkami, którzy zostaną z nim na długo. Rewitalizacja programu to element długoterminowej strategii PKO Banku Polskiego. Wprowadzane innowacje uzupełniają kompleksową ofertę Banku dopasowaną do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Wprowadzenie pakietu bezpłatnie prowadzonych kont dla uczniów, szkół i rad rodziców to jedna z najważniejszych zmian w programie modernizacji Szkolnych Kas Oszczędności. Do tej pory środki gromadzone były na wspólnej książeczce SKO szkoły, a dzieci monitorowały stan swoich oszczędności wyłącznie poprzez wpisy w papierowych książeczkach. Nowa oferta całkowicie zmienia dawne zasady. SKO proponuje pięć rodzajów kont dla trzech grup odbiorców, dzięki czemu oszczędności lokowane są na koncie dziecka, szkoły lub rady rodziców.
Do lamusa odchodzi książeczka SKO, która towarzyszyła milionom Polaków od ponad 75 lat. Teraz każdy uczeń oszczędzający w SKO otrzyma legitymację przygotowaną na wzór karty płatniczej ze swoim indywidualnym numerem konta SKO, na które można dokonać przelewu lub wpłaty z dowolnego banku lub poczty.
Nowością jest powstanie dedykowanego serwisu internetowego https://sko.pkobp.pl/. Dzięki niemu dzieci w przyjazny i bezpieczny sposób mogą zarządzać swoim kontem: podglądać stan środków, historię oszczędzania, planować oszczędności i wyliczać potencjalny zysk. Najbardziej aktywne premiowane będą specjalnymi odznakami. Zdobędą je za zakładanie skarbonek, wpłacanie pieniędzy na konto, planowanie oraz systematyczność i wytrwałość w oszczędzaniu. Charakter serwisu dostosowany jest do wieku i gustu dzieci. Wykorzystuje kolorową grafikę, dźwięki i animacje. Umożliwia personalizację poprzez wybór tapet, motywów dźwiękowych czy też wykorzystanie własnych obrazków dla zakładanych skarbonek.
Chociaż nowe SKO eliminuje potrzebę wykorzystywania gotówki, dziecko – tak jak do tej pory – może dokonywać wpłat u nauczyciela. Ze względu na bezpieczeństwo i ograniczenia prawne, wypłat można dokonać jedynie za pośrednictwem Opiekuna SKO lub rodziców. Ci ostatni posiadający konto lub rachunek oszczędnościowy w PKO Banku Polskim mogą dokonywać wpłat i wypłat z kont swoich dzieci przez serwis bankowości elektronicznej iPKO oraz przeglądać historię oszczędzania najmłodszych.
SKO Konto dla Ucznia, tak jak pozostałe rodzaje kont, prowadzone jest bezpłatnie. Rodzice nie zapłacą też za inne operacje, takie jak przelew środków z konta SKO dla Ucznia w placówce czy przez Internet. Do oszczędzania zachęca 5-procentowe oprocentowanie środków i tygodniowa kapitalizacja odsetek dla kwot do 2,5 tysiąca złotych.
– Stworzyliśmy pierwszy w Polsce i prawdopodobnie na świecie serwis bankowości internetowej dla dzieci, który będzie ich przewodnikiem po świecie finansów. Mam nadzieję, że zastosowane w nim narzędzia i rozwiązania spotkają się z dużym zainteresowaniem młodego pokolenia. Od dawna narzekamy na niską świadomość oszczędzania wśród Polaków. Istnieje więc zapotrzebowanie na praktyczną edukację finansową skierowaną do najmłodszych, tak by w przyszłości w przemyślany sposób mogli oszczędzać, inwestować czy wydawać. Nowe SKO to unikalne rozwiązanie produktowe dla 2,5 miliona dzieci, które do tej pory nie miały możliwości korzystania z usług bankowych – mówi Michał Macierzyński, Dyrektor Biura Innowacji odpowiedzialny za projekt SKO.
Poza kontem dla uczniów Bank przygotował także pakiet kont dla szkoły i rady rodziców. Można je porównać odpowiednio do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz konta oszczędnościowego. SKO Konto dla Szkoły umożliwia księgowe rozliczenia wpłat gotówkowych od dzieci przez nauczyciela. Z kolei SKO Konto Plan Szkoły pozwoli na gromadzenie środków placówki i zbieranie funduszy dzieci. Dzięki temu możliwe jest tworzenie kont z przeznaczeniem na wybrane cele, np. organizację wycieczek. Analogicznie SKO Konto dla Rady Rodziców oraz SKO Konto Plan Rady Rodziców pomogą – odpowiednio – w bieżących rozliczeniach, jak również w lokowaniu środków wspólnych. Oprocentowanie na kontach celowych (SKO Konto Plan Szkoły oraz SKO Konto Plan Rady Rodziców) wynosi 2 procent, od których nie jest pobierany podatek od zysków kapitałowych. Wszystkie te konta można obsługiwać przez Internet – przez specjalną Aplikację Nauczyciela lub serwis bankowości internetowej iPKO.
W ramach SKO prowadzonych jest szereg działań edukacyjnych. Szkoły uczestniczące w programie otrzymują materiały edukacyjne objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i 11 Kuratorów Oświaty z całej Polski. PKO Bank Polski jest także pomysłodawcą autorskiego serwisu internetowego o charakterze edukacyjnym. SzkolneBlogi.pl to miejsce promujące ideę oszczędzania, które stworzone zostało z myślą o szkołach biorących udział w programie Szkolnych Kas Oszczędności. Dzięki Szkolnym Blogom, zarówno w uczniach jak i w nauczycielach, udało się pobudzić kreatywność w zakresie samodzielnego pozyskiwania dochodów. Działania o charakterze edukacyjnym wspierane są także poprzez audycje radiowe nadawane w programie I Polskiego Radia pod hasłem „SKO – słuchaj, kalkuluj, oszczędzaj” oraz poradnik ekonomiczny „Brawo Bank” przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
Co roku, od blisko 50 lat, organizowane są kolejne edycje konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności. Celem rywalizacji jest nagrodzenie szkół, które w programie SKO wykazały się największą pomysłowością i aktywnością. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej PKO Bank Polski wyróżnia opiekunów SKO, którzy z dużym zaangażowaniem propagują wśród uczniów ideę oszczędzania.
Obecnie w programie uczestniczy 1938 szkół podstawowych i gimnazjalnych. W całej Polsce w SKO oszczędza już ponad 150 tys. uczniów i liczba ta cały czas rośnie.
***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za 2011 rok wyniósł 3,8 mld zł. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik The Banker. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Dwa produkty PKO Banku Polskiego: kredyt gotówkowy i lokata bankowa, zostały nagrodzone przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2011” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt hipoteczny, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Ponadto system bankowości elektronicznej iPKO Biznes po raz drugi zdobył Medal Europejski. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press oraz tytuł Marki Godnej Zaufania przyznany przez miesięcznik Reader’s Digest. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2011” jej wartość została określona na 3,75 mld złotych. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych.
Słowa kluczowe: bankowość internetowa, edukacja finansowa, innowacje, Internetowa rewolucja, konto dla ucznia, Nowa oferta, oszczędnośći, sko, zbigniew jagiełło