Firma Amadeus, wiodący partner technologiczny i dostawca usług przetwarzania danych dla światowej branży turystycznej oraz Forward Data SL, firma zajmująca się badaniami rynku i konsultingiem, będąca operatorem usługi ForwardKeys.com, przedstawiły raport na temat trendów rynkowych związanych z tegorocznymi letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie.
Analiza liczby rezerwacji biletów lotniczych przeprowadzona na około 150 dni przed rozpoczęciem Olimpiady wskazuje, że znacznie zwiększy się liczba osób podróżujących do stolicy Wielkiej Brytanii w tym okresie. Co ważne, wyniki badań świadczą
o globalnym wpływie Igrzysk na ruch turystyczny, bowiem wzrost liczby podróżnych (w tym przylatujących z innych kontynentów) odnotują również europejskie miasta, które mają
z Londynem szybkie połączenia kolejowe.
Oto najważniejsze wnioski z badań:
- Podczas Igrzysk nastąpi ogromny wzrost przyjazdów do Londynu
Analiza wszystkich rezerwacji na połączenia lotnicze do Londynu wykazuje gigantyczny skok (143% wzrost w porównaniu z tym samym dniem roku 2011) 26 lipca, na dzień przed rozpoczęciem Olimpiady. Analiza rozszerzona na okres czterech dni poprzedzających imprezę wykazuje 31% wzrost przylotów w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
- Wczesne zainteresowanie Olimpiadą wykazują podróżni z USA i Niemiec
Wyjątkową zapobiegliwość w planowaniu wyjazdu na Igrzyska wykazują Amerykanie – analizy ujawniły skok liczby rezerwacji na loty do Londynu już w sierpniu 2011 roku (wzrost o 82% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego). Obecnie Amerykanie stanowią 17% posiadaczy rezerwacji, jednak tuż za nimi plasują się Niemcy, którzy
w analizowanym okresie zarezerwowali 11% biletów. Natomiast jeśli chodzi o względny wzrost liczby podróżnych, absolutnymi rekordzistami są Estończycy, którzy na czas Olimpiady zarezerwowali czternastokrotnie więcej biletów do Londynu niż rok wcześniej.
- Wzrost liczby pasażerów na trasach transkontynentalnych z Ameryki Łacińskiej
i Karaibów
Największe względne wzrosty liczby pasażerów lotów dalekodystansowych dotyczą krajów tradycyjnie odnoszących duże sukcesy na olimpiadach – Jamajki (czterokrotny wzrost)
i Brazylii (trzykrotny wzrost).
- Szybka kolej źródłem korzyści dla innych miast Europy
Bruksela, Amsterdam i Paryż, mające z Londynem szybkie połączenia kolejowe, odnotują podczas Igrzysk istotny wzrost liczby podróżnych. Podczas trzech olimpijskich tygodni do Brukseli przyjedzie o 49% więcej podróżnych niż rok wcześniej, do Amsterdamu – o 28% więcej niż w tym samym okresie roku 2011, zaś do Paryża – o 5% więcej. Liczby te świadczą o rosnącej popularności szybkiej kolei, chętnie wykorzystywanej w połączeniu
z transportem lotniczym w podróżach do Londynu.
- Londyńczycy zamierzają pozostać w mieście na czas Olimpiady
Analiza rezerwacji przelotów ze wszystkich portów lotniczych obsługujących Londyn wykazuje, że mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii będą podczas Igrzysk Olimpijskich o 11% bardziej skłonni do pozostania w swoim mieście niż w tym samym okresie roku 2011. Fakt ten przeczy powszechnej opinii, jakoby londyńczycy zamierzali masowo wynajmować swoje domy przyjezdnym i wyjeżdżać za granicę. Przeciwnie – przeważająca większość z nich chętnie weźmie udział w imprezie.
– Firmy coraz częściej wykorzystują rzetelne dane przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Wyniki tych badań pozwolą wszystkim uczestnikom rynku poczynić odpowiednie przygotowania, by maksymalnie wykorzystać możliwości związane z Olimpiadą. Na przykład linie lotnicze mogą zadecydować o zwiększeniu liczby lotów i wykorzystaniu większych samolotów na określonych trasach, by sprostać rosnącemu popytowi, jak również rozważyć przygotowanie wspólnej oferty z szybkimi kolejami – mówi Holger Taubmann, starszy wiceprezes firmy Amadeus ds. dystrybucji.
– Monitorowanie na bieżąco informacji o rezerwacjach biletów lotniczych oferuje unikalny wgląd w aktualnie podejmowane decyzje o podróżach, umożliwiając firmom dopasowanie swoich strategii do bieżących trendów – komentuje Olivier Jager, CEO, Forward Data.
Prognoza, udostępniona przez ForwardKeys.com – narzędzie business intelligence uruchomione przez Forward Data we współpracy z firmą Amadeus – oparta jest na zagregowanych, aktualnych danych o rzeczywistych rezerwacjach i obejmuje okres od 23 lipca do 12 sierpnia 2012 roku. Niniejsza analiza jest pierwszą z serii prognoz na temat wpływu tegorocznej Olimpiady w Londynie na światowe trendy w branży turystycznej.
Słowa kluczowe: amadeus, Holger Taubmann, Olivier Jager