Jakie efekty można osiągnąć przez oświetlenie wnętrza światłem ogólnym albo skupionym? A jakie światłem dyskretnym lub rozproszonym? Jak na wygląd i nastrój pomieszczenie wpływa barwa światła? Jak jest różnica między światłem ambientowym, żarowym i ze zintegrowanym LED?
To nie zestaw pytań z dziedziny fizyki, ale… codzienność, którą można było zobaczyć i doświadczyć między innymi na zeszłorocznym Łódź Design Festival. Wszystko za sprawą niecodziennych opraw oświetleniowych i lamp, które można było zobaczyć na ekspozycji ŚWIATŁO ZMIENIA PRZESTRZEŃ.
Światło jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących przestrzeń wnętrz. Od jakości światła zależy czy dobrze czujemy się w danym pomieszczeniu. W erze LED ważne jest, by dobrze przemyśleć i zaprojektować sposób oświetlania. Eksperymenty z różnymi sposobami oświetlenia unaoczniły jak na efekt wykończenia wnętrza wpływają takie czynniki jak: jakość światła, sposób rozproszenia, kierunek świecenia, barwa światła.
Poszukiwanie prostych form pozwala projektantom wnętrz stosować lampy do najróżniejszych projektów. Światło użyte jako element architektury staje się spójnym uzupełnieniem aranżacji i tworzy z nią ponadczasową kompozycję.
Więcej na blogu Designerer
Słowa kluczowe: Designerer, przestrzeń, światło