W związku ze zbliżającym się końcem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, Uczelnia Łazarskiego zaprasza na konferencję podsumowującą osiągnięcia naszego kraju jako lidera zjednoczonej Europy. Konferencję „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – próba oceny dorobku” objął honorowym patronatem Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin, a udział w niej wezmą m.in. Krzysztof Kwiatkowski – były Minister Sprawiedliwości, Ryszard Kalisz – Poseł na Sejm RP oraz prof. Genowefa Grabowska – prawnik i była europoseł.
Przedstawiciele rządu, parlamentu i świata nauki debatować będą o problemach i szansach, jakie stanęły przed Polską podczas pierwszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Prelegenci podsumują, jak polskie władze spisały się w trakcie tych kilku miesięcy pełnych wyzwań i w jaki sposób okres ten wpłynął na pozycję naszego kraju we Wspólnocie.
Parlamentarzyści i przedstawiciele rządu będą mieli szansę opowiedzieć, jak rząd poradził sobie z koordynowaniem spraw Unii. Jestem głęboko przekonany, że dyskusja, którą tu zapoczątkujemy, przyczyni się do wyciągnięcia wniosków i analizy tego ważnego wydarzenia – mówi prof. Mariusz Muszyński z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, moderator spotkania.
Konferencja składać się będzie z dwóch części. Debatujący poruszą kwestie wymiaru sprawiedliwości, protokołu brytyjskiego w kontekście Karty Praw Podstawowych, instrumentów opcjonalnych i zastępstwa procesowego w ramach Europejskiego Nakazu Ochrony. Omówione zostaną również priorytety Unii Europejskiej w obszarze polityki spójności, a także kwestia istoty prezydencji po Traktacie Lizbońskim, rola polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa oraz ochrona konsumentów w transgranicznym handlu elektronicznym.
Konferencja odbędzie się 6 grudnia na Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43 w Warszawie. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie www.lazarski.pl.
***
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie została założona w roku 1993. Uczelnia Łazarskiego zapewnia najwyższy poziom kształcenia akademickiego, wspartego zajęciami praktycznymi. Celem Uczelni jest stworzenie zorientowanej na studenta wielokulturowej szkoły międzynarodowej, kształcącej polityków, dyplomatów, prawników, administratorów, ekonomistów, finansistów i biznesmenów. Uczelnia oferuje studia na sześciu kierunkach. Każdy z nich posiada bogaty zestaw specjalności, które studenci wybierają zgodnie z zainteresowaniami, jak również planami związanymi z późniejszą pracą zawodową.
Słowa kluczowe: polska prezydencja w ue, uczelnia łazarskiego, warszawa