Jak wynika z badania Bilans Kapitału Ludzkiego, tylko 19% dorosłych Polaków w 2010 r. kształciło się w jakiekolwiek formie. Największą aktywnością w tym zakresie wykazali się mieszkańcy województwa podlaskiego. Ogólnopolski ranking zamyka region opolski.
Jak wygląda aktywność szkoleniowa w regionach
Aż 29% dorosłych mieszkańców województwa podlaskiego w 2010 r. podnosiło w jakiejkolwiek formie swoje kwalifikacje. Taki wynik, znacznie przekraczający średnią ogólnopolską (19%), czyni z tego regionu lidera w zakresie kształcenia ustawicznego. Parę punktów procentowych mniej uzyskało województwo małopolskie (25%). Pierwszą trójkę zamyka lubuskie z wynikem 22% osób w wieku 25-64 lata, które zainwestowały w rozwijanie swoich umiejętności. Najniższą aktywnością w kształceniu ustawicznym wykazali się mieszkańcy województwa opolskiego (12%). Niewiele więcej punktów otrzymał region kujawsko – pomorski (13%) oraz zachodniopomorski (14%). – Być może w tych miejscach, które znajdują się na końcu rankingu, ciągle brakuje wystarczającej wiedzy, jak planować swój rozwój. A przecież nieustanne podnoszenie kwalifikacji to dziś jedyna droga do budowania konkurencyjności firm, a co za tym idzie – całej gospodarki – mówi Joanna Nowakowska, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Każde województwo ma też swoją specyfikę, która przekłada się m.in. na zapotrzebowanie pracodawców na określone kompetencje. Dlatego warto prześledzić dane pokazujące, jacy pracownicy są poszukiwani w wybranych regionach – dodaje.
Szkolenia w województwach
Jeśli prześledzić dane portalu www.inwestycjawkadry.pl to widać, że najwięcej propozycji edukacyjnych dostępnych jest w województwie mazowieckim. Można tam wybierać spośród ponad 2400 ofert szkoleń komercyjnych oraz ponad 1200 kursów współfinansowanych z funduszy UE. – Taki wynik nie dziwi, gdyż ten region jest największym rynkiem usług szkoleniowych w Polsce. A przecież to firmy szkoleniowe samodzielnie uzupełniają i aktualizują swoje propozycje edukacyjne w bazie www.inwestycjawkadry.pl – mówi Joanna Nowakowska. Drugie miejsce pod względem liczby szkoleń zajmuje województwo małopolskie (ponad 1100 szkoleń i ponad 400 kursów współfinansowanych z EFS). Zdecydowanie najmniej ofert edukacyjnych znajduje się w regionie warmińsko – mazurskim (ponad 100 szkoleń oraz ponad 200 szkoleń współfinansowanych z EFS).
Przypomnijmy, strona www.inwestycjawkadry.pl to bezpłatna i przyjazna wyszukiwarka szkoleń, studiów podyplomowych zarówno komercyjnych, jak i współfinansowanych z funduszy UE. W tej chwili znajduje się w niej ponad 15 700 szkoleń komercyjnych oraz ponad 6700 tych współfinansowanych ze środków EFS, a także ponad 1100 studiów podyplomowych komercyjnych i ponad 560 tych ze wsparciem funduszy unijnych.
Źródła:
Bilans Kapitału Ludzkiego, raport Kto nas kształci po zakończeniu szkoły?, dane z 2010 r. Badanie przeprowadzone na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Słowa kluczowe: inwestycjawkadry.pl, kształcenie ustawiczne, podnoszenie kwalifikacji, szkolenia