Raport ADP Polska: Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014
Wzorowany na National Employment Report® ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics
Warszawa, Polska – Czwartek, 26 lutego 2015 r. – Rozwój sektora najbardziej innowacyjnych firm napędziły przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te w 2014 r. przyjęły do pracy o 5,34% więcej osób niż w 2013 r. W ostatnim kwartale wskaźnik wzrostu zatrudnienia w tych podmiotach wyniósł nawet 5,45% – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.
Największy skok zatrudnienia ‒ rekordowy dla całej Nowoczesnej Gospodarki ‒ zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych. Odnotowały one 6,24% wzrost zatrudnienia w 2014 r., a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,77%. Cały sektor produkcji zamknął rok na poziomie 3,97%, a w IV kw. wzrost zatrudnienia wyniósł 4,36%.
Mniejszymi wahaniami, ale większą stabilizacją wykazały się z kolei firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki. W tym sektorze również lepiej poradziły sobie mniejsze podmioty, odnotowując w 2014 r. wzrost zatrudnienia na poziomie 5,12%. Dla porównania, duże firmy zamknęły rok z wynikiem o 1 punkt procentowy niższym (4,12%). Średnia ważona wzrostu zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki specjalizujące się w usługach wyniosła tym samym 4,43%. Przy czym w IV kw. wyniki we wszystkich firmach usługowych ‒ niezależnie od ich wielkości ‒ były już bardzo zbliżone i plasowały się w okolicach 5,18% wzrostu zatrudnienia.
2014 rok był zatem bardzo przychylny dla całego sektora Nowoczesnej Gospodarki. Najbardziej innowacyjne firmy w Polsce zamknęły ten rok z wynikiem 4,27% wzrostu zatrudnienia. Z kolei, w IV kw. utworzono aż o 4,91% więcej miejsc pracy w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. ‒ wynik ten był zatem zbliżony do ubiegłorocznych prognoz ekspertów ADP Polska.
Ostatni rok był również czasem pozytywnych zmian na całym rynku. Ogół polskich przedsiębiorstw badanych przez Główny Urząd Statystyczny zarejestrował 0,93% wzrost zatrudnienia w IV kw., przy czym średnia dla całego roku wyniosła +0,65%, co stanowi istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. Średnia stopa bezrobocia za cały rok wyniosła co prawda ponad 12%, ale pod koniec roku istotnie spadała, a najniższą wartość 11,3% osiągnęła w październiku[1].
Jak wynika z porównania danych ADP Polska i GUS, firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal utrzymują wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich przedsiębiorstw. Rynek coraz szybciej goni jednak liderów. Eksperci są zgodni, że tak imponujący rozwój Nowoczesnej Gospodarki jest wynikiem m.in. rosnącego znaczenia outsourcingu.
– Innowacyjne firmy nadal o kilka długości wyprzedzają ogół rynku pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy. Niewiele zabrakło, aby wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce przekroczył prognozowaną przez nas granicę 5%. Jednak nawet wynik na poziomie +4,91% osiągnięty w IV kw. jest znakomity w porównaniu do zaledwie 0,65%, które zarejestrował ogół polskich przedsiębiorstw. Na podstawie danych GUS widzimy, że nadal długa droga przed ogółem rynku, aby zbliżyć się do najlepszych, ale sam fakt, że GUS rejestruje zmiany in plus stanowi dobry prognostyk na przyszłość dla całego rynku pracy. W samej Nowoczesnej Gospodarce uwagę zwraca przede wszystkim sytuacja mniejszych firm. To właśnie one silniej odczuły rozwój polskiej gospodarki, odnotowując wyższy wzrost zatrudnienia w porównaniu do dużych firm awangardy biznesu. Trend ten wynika m.in. z przejęcia części zadań i zleceń przez mniejsze firmy, czyli outsourcingu. Zlecenia od największych graczy sprawiają, że mniejsze firmy mogą rozwijać swój biznes, stosować coraz nowsze technologie oraz zwiększać liczebność zespołów. Natomiast duże przedsiębiorstwa – poprzez outsourcing – uzyskują kilkudziesięcioprocentowe oszczędności czasowe i kilkunastoprocentowe oszczędności finansowe. Te „oszczędzone” zasoby mogą zostać wykorzystane w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności. Dlatego bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że model prowadzenia biznesu stosowany przez Nowoczesną Gospodarkę przynosi wymierne korzyści zarówno firmom z jej sektora – niezależnie od ich wielkości, jak i całemu rynkowi, który wzoruje się na liderach. Mam ogromną nadzieję, że nasze badania nad Nowoczesną Gospodarką zainspirują również inne podmioty do analizy tego sektora. ADP – ze względu na specyfikę swojej działalności – opracowuje raporty nt. zatrudnienia. Jestem jednak przekonany, że jeśli połączymy siły z innymi firmami i niezależnymi instytucjami, znacznie lepiej poznamy awangardę biznesu, a wiedza ta będzie miała niebagatelne znacznie dla rozwoju całej polskiej gospodarki – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014” jest dziewiątym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2011 – Q4 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: http://www.adp.pl/assets/vfs///Family-29/pdf/Raport-ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Q4-2014.pdf
OKIEM EKSPERTA:
Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska
Obserwujemy wyraźny trend przypływu zagranicznego kapitału, który przekłada się na tworzenie setek tysięcy nowych miejsc pracy. Dobrym przykładem są światowi giganci z branż e-commerce, IT czy BPO, którzy coraz częściej decydują się na otwieranie oddziałów w Polsce. Zgodnie z prognozami, zjawisko to znalazło odzwierciedlenie w naszym raporcie. Ponownie widzimy również, że wzrost zatrudnienia w jednych firmach skutkuje zmianami w innych podmiotach. Gdy duże firmy zatrudniają (np. zagraniczne firmy zakładają swoje oddziały w Polsce), nie trzeba długo czekać, aby ich rozwój istotnie napędził wzrost zatrudnienia w mniejszych podmiotach. A ponieważ mniejsze firmy startują z niższego pułapu, nowe miejsca pracy mają większy udział procentowy w ich ogólnej strukturze zatrudnienia. Nie oznacza to, że największe rynkowe podmioty się nie rozwijają. Wręcz przeciwnie! Potrzebują one jednak znacznie silniejszych impulsów, aby zmiany odczuć w tak dużym stopniu.
dr hab. Jan Winiecki, Profesor i Kierownik Katedry w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Dane najnowszego raportu ADP wskazują, iż wyselekcjonowane na starcie badań „firmy nowoczesnej gospodarki” utrzymują wyższą dynamikę zatrudnienia niż firmy ogółem w polskiej gospodarce. Ponadto, w warunkach szybszego w 2014 r. wzrostu PKB niż w 2013 r., odnotowały one także przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia. Ponieważ jednak w 2015 r. tempo wzrostu PKB utrzymywać się będzie na podobnym poziomie, co w 2014 r., więc należy oczekiwać pewnego spadku dynamiki zatrudnienia w firmach nowoczesnej gospodarki, choć będzie ona zapewne nadal wyższa niż w gospodarce ogółem. To, że badane firmy wykazują się podobnie wysoką dynamiką i w sektorze przemysłu, i w sektorze usług wynika z faktu, iż polska gospodarka zalicza się do średnio rozwiniętych. W takich gospodarkach firmy przemysłowe ciągle jeszcze dużo inwestują w kapitał trwały (tzw. kapitał materialny), posiadając nadal pewne przewagi konkurencyjności, ale jednocześnie firmy w usługach już zaczynają zdobywać przewagi w branżach usług o dużym nasyceniu kapitałem ludzkim (a więc szerzej wykorzystujących tzw. kapitał niematerialny).
Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club
W nadchodzących latach spółki Nowoczesnej Gospodarki będą dalej zwiększały dystans wobec reszty rynku. Jesteśmy społeczeństwem chętnie poszukującym i wdrażającym nowe rozwiązania, co z pewnością przełoży się na wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych firmach. Zagrożone może być jednak tempo wzrostu ze względu na niedopasowanie kadry i kompetencji potencjalnych pracowników. Ponadto, wiele firm boryka się z takimi problemami, jak: przerost administracji i biurokracji, wysokie koszty pracy oraz bardzo długi czas oczekiwania w przypadku projektów związanych np. z dofinansowaniem rozwoju. Likwidacja tych barier na pewno pozytywnie wpłynie na dynamikę tworzenia nowych miejsc pracy.
Marzena Rybicka-Szudera, HR Manager, Grupa Sopra Steria
W ciągu ostatnich kilku lat polski oddział firmy Sopra Steria zwiększał zatrudnienie średnio o 100 nowych stanowisk rocznie. W najbliższych latach chcemy utrzymać ten trend wzrostowy. Biorąc pod uwagę, że obecnie zatrudniamy ok. 700 pracowników, nasze tempo wzrostu jest nawet większe niż innych firm Nowoczesnej Gospodarki, specjalizujących się w usługach. Patrząc również ogólnie na rynek, widzimy, że inne firmy sektora outsourcingu procesów biznesowych i IT również otwierają nowe oddziału lub rozbudowują istniejące struktury. Zwiększa się także liczba dużych i mniejszych europejskich przedsiębiorstw otwartych na korzystanie z usług outsourcingowych w zakresie IT, obsługi księgowej, kadrowej, czy też audytowej. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma wartości dodanej w zatrzymywaniu u siebie działów, które nie są bezpośrednio związane z ich profilem. Korzystając z outsourcingu, przedsiębiorcy mogą skupić 100% swojej uwagi na rozwijaniu biznesu, zająć się tym, na czym znają się najlepiej. Sądząc po ilości i różnorodności potencjalnych klientów odwiedzających nasze centrum świadczenia usług w Katowicach wnioskuję, że zainteresowanie outsourcingiem z roku na rok wzrasta.
[1] Źródło: Źródło: Wybrane wskaźniki makroekonomiczne, Część I, Główny Urząd Statystyczny, 4 lutego 2015 r., http://stat.gov.pl/wskazniki-makroekonomiczne/
Słowa kluczowe: ADP, gospodarka, raport