Blisko 800 osób obejrzało w niedzielny wieczór w Katowicach projekcję miltimedialną pod hasłem “Program Infrastruktura i Środowisko. Zobacz Moc Efektów!” Ten festiwal światła i dźwięku w telegraficznym skrócie przedstawiał inwestycje wspierane przez “’unijny” Program Infrastruktura i Środowisko na przestrzeni ostatnich czterech lat.
Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskali na realizację 1200 dużych inwestycji ponad 79 miliardów złotych, tj. 70% dostępnych funduszy unijnych w Programie Infrastruktura i Środowisko.
W województwie śląskim beneficjenci otrzymali już z Programu prawie 10 mld złotych na realizację 127 projektów.
4. grudnia między godziną 17.00 a 21.00 plac przed katowickim Spodkiem przemienił się w multimedialne centrum. Na ekranie diodowym i specjalnie przygotowanej scenografii wyświetlana była projekcja wielkoformatowa z trójwymiarową animacją. Mieszkańcy Katowic mieli okazję w ten zaawansowany technologicznie sposób zobaczyć efekty wsparcia z funduszy UE, które na codzień przekładają się na poprawę standardu ich życia. W samych Katowicach dzięki dofinansowaniu z Programu m.in. rozbudowywana jest Filharmonia Śląską, budowana siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ,zakupiono sprzęt ratowniczy dla lotniska Katowice-Pyrzowice. Ponadto prowadzone są inwestycje w Politechnice Śląskiej
i Uniwersytecie Śląskim oraz w wielu szpitalach. Budowany odcinek autostrady A1 Pyrzowice-Maciejów–Sośnica poprawi dostęp do lotniska w Pyrzowicach. To tylko wybrane projekty z 1200 inwestycji prowadzonych od ponad czterech lat w całej Polsce, przy współfinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko.
– Cieszymy się, że ta nowatorska projekcja podsumowująca ponad cztery lata wdrażania Programu Infrastruktura i Środowisko spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Katowic. Ważne, aby świadomość efektów inwestycji prowadzonych przy wsparciu środków UE była powszechna. Realizowane inwestycje przynoszą naprawdę wielkie zmiany w dostępie do infrastruktury komunikacyjnej, środowiskowej, energetycznej, edukacyjnej, ochrony zdrowia i kultury. Dzięki temu rośnie komfort życia każdego z nas – wyjaśnia Marcin Białek, naczelnik w wydziale informacji i promocji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Pokazy animacji odbyły się także w Krakowie (2 grudnia), a planowane są w Sopocie (9 grudnia) oraz Warszawie (10 grudnia). Poprzez wybór tych lokalizacji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pragnie podkreślić ogrom inwestycji w poszczególnych regionach. Beneficjenci z województwa mazowieckigo, śląskiego, małopolskiego i pomorskiego wykazali się ponadprzeciętną skutecznością w zdobywaniu dofinansowania z UE, biorąc pod uwagę wyniki wszystkich 16 województw.
Pokazy multimedialne współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
***
Dzięki wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko na Śląsku prowadzone są inwestycje
o dużym znaczeniu dla regionu i całego kraju. Do najważniejszych należą:
budowa odcinka autostrady A1 Pyrzowice-Maciejów–Sośnica,
zakup sprzętu ratowniczego dla lotniska w Katowicach,
nowoczesne pociągi na trasie pomiędzy Gdańskiem a Krakowem i Katowicami,
budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach,
rozbudowa Filharmonia Śląskiej w Katowicach i Filharmonii Częstochowskiej,
Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych,
inwestycje w obiekty dydaktyczno-kulturalne (m.in. budowa Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie, budowa sal koncertowych w szkołach w Bielsku-Białej i Sosnowcu),
inwestycje w kluczowych uczelniach wyższych (m.in. na Politechnice Śląskiej
i Uniwersytecie Śląskim),
inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia (rozbudowa szpitali klinicznych, oddziałów ratunkowych z lądowiskami, nowe centrum urazowe, kilkadziesiąt ambulansów z logo POIiŚ).
Śląsk zmienia się na naszych oczach!
***
Podsumowanie Programu Infrastruktura i Środowisko w Polsce
Program wspiera rozwój Polski na sześciu kluczowych płaszczyznach:
Szybciej i bliżej – powstaje nowa infrastruktura transportowa
Ponad 155 inwestycji transportowych w całej Polsce zostało do tej pory wspartych w ramach dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość dotacji już zakontraktowanej stanowi prawie 70 procent budżetu przeznaczonego na ten sektor. Obecnie największe inwestycje transportowe realizowane w programie to m.in. budowa autostrady A1 na odcinku Sośnica-Maciejów-Pyrzowice, modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków-Rzeszów oraz budowa II linii metra w stolicy. Rozbudowywane są największe lotniska w kraju (m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie).
Inwestycje wspierane przez program to m.in. budowa dróg ekspresowych i autostrad, modernizacja linii kolejowych, lotnisk, portów morskich i dróg śródlądowych, a także unowocześnianie transportu miejskiego, wszystkie inwestycje realizowane są z naciskiem na ekologiczne formy transportu.
Ekonomia Ekologii – wsparcie inwestycji ekologicznych
Parę milionów osób będzie włączonych w system gospodarowania odpadami, zbudowane będą spalarnie odpadów, nowe oczyszczalnie ścieków zapewnią bezpieczeństwo ekologiczne, przedsiębiorcy zyskali kapitał na inwestycje w czysty przemysł, zachowana będzie bioróżnorodność przyrody, zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
Bezpieczeństwo energetyczne – stabilność gospodarki
Pierwsze efekty wdrożenia Programu w sektorze energetycznym już są widoczne. Do użytku oddanych już zostało kilkadziesiąt instalacji poprawiających efektywność energetyczną, uruchamiane są pierwsze elektrownie wiatrowe, kończy się rozbudowa dwóch podziemnych magazynów gazowych.
Priorytetem programu w sektorze energetycznym jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które wzmacniają gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju, jednocześnie mając pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zwiększenie dywersyfikacji źródeł energii i paliw rozwijane jest na równi z projektami mającymi na celu optymalizację zapotrzebowania na energię i jej oszczędzanie.
Bliżej kultury
Dzięki dofinansowaniu z Programu poprawie ulegnie stan dziedzictwa kulturowego, wybudowane i rozbudowane zostaną nowe gmachy muzeów, filharmonii, teatrów, oper
i bibliotek, rozbudowana zostanie infrastruktura szkolnictwa artystycznego. Fundusze strukturalne zmienią mapę kulturalną Polski, przyczyniając się do wzrostu jej atrakcyjności w Europie. Do końca roku 2010 podpisano umowy na wszystkie dostępne środki na realizację kilkudziesięciu projektów w tym sektorze.
Już teraz Polacy mogą korzystać z m.in. z Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Chopina
w Warszawie. Dzięki dofinansowaniu z programu trwają prace nad budową Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu czy Opery
i Filharmonii Podlaskiej.
Dla ratowania życia i zdrowia
Program finansuje doposażenie specjalistycznych klinik oraz ratownictwa medycznego – oddziały ratunkowe, centra urazowe, ambulanse. 146 szpitali w kraju prowadzi inwestycje budowlane lub nabywa sprzęt medyczny. Zakupiono już 333 karetki z logotypem POIiS i Unii Europejskiej. Utworzenie wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego usprawni działanie telefonu alarmowego 112, zwiększając jego efektywność.
Innowacyjne studiowanie
W Programie realizowanych jest kilkadziesiąt inwestycji w infrastrukturę dydaktyczną uczelni kształcących w zakresie nowych technologii oraz na kierunkach artystycznych i medycznych
w całej Polsce. W ramach Programu wsparcie otrzymały m.in. Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, „Centrum Wodne” SGGW, Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno – Technologiczne „Technopolis” we Wrocławiu, Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, Fabryka inżynierów XXI wieku Politechniki Łódzkiej.
***
O Programie Infrastruktura i Środowisko
Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem wspierającym kraj członkowski Unii Europejskiej w historii polityki spójności. Na jego realizację przeznaczonych zostało 27,9 mld euro z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wsparcie uzyska kilkaset największych inwestycji w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki. W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wspierane są inwestycje w 6 sektorach, z budżetem „unijnym”:
- środowisko – 4,8 mld euro
- transport – 19,4 mld euro (70%)
- energetyka – 1,7 mld euro
- kultura – 490,0 mln euro
- zdrowie – 350,0 mln euro
- szkolnictwo wyższe – 500,0 mln euro
Słowa kluczowe: katowice, moc efektów, projekcja multimedialna, śląsk