Poniższy materiał nie jest poradą inwestycyjną.
Jeśli wiesz, jak inwestować na giełdzie, ryzyko poniesienia strat spada.
Jak inwestować na giełdzie, by zminimalizować ryzyko strat?
W wielu z nas słowa „inwestowanie na giełdzie” kojarzą się z ekscytującą grą, która przynosi wielkie zyski. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej prozaiczna inwestowanie to praca dość monotonna (nawet, jeśli przynosi ona atrakcyjne dochody), a całość sprowadza się po prostu do śledzenia zmian, jakie zachodzą na rynku. To właśnie analiza danych gospodarczych jest jednym z działań, które zwiększają szanse na osiągnięcie sukcesu. Jak inwestować na giełdzie, by zminimalizować ryzyko klęski?
Inwestowanie na giełdzie – jak zrozumieć rynek?
Spółki notowane na giełdzie to podmioty, które – w przypadku właściwie każdej branży w biznesie – działają w otoczeniu makro. Niezależnie od tego, czy mowa jest o koncernie paliwowym, czy też odnosimy się do banku, sieci sklepów spożywczych itp. – na losy firmy wpływa polityka gospodarcza, cykl koniunkturalny czy gusty i preferencje konsumentów.
Taki stan rzeczy sprawia, że warto zainteresować się otoczeniem spółki (a także, co oczywiste, samym przedsiębiorstwem), zanim jeszcze przystąpimy do pierwszych inwestycji. Kto wie, być może unikniemy w ten sposób straty?
Jak inwestować na giełdzie?
Jeśli chcemy ocenić, czy spółka ma dobre perspektywy, powinniśmy dokonać jej kompleksowej analizy – takie badanie ocenia się jako analizę fundamentalną. Jest to coś znacznie więcej niż pobieżne spojrzenie na sprawozdanie finansowe, by sprawdzić, jaki jest zysk netto czy przychody spółki. Przygoda na giełdzie to nie tylko rejestracja na platformie inwestycyjnej… choć oczywiście jeśli zastanawiasz się, jak inwestować na giełdzie, musisz wiedzieć, że aplikacja online jest niezbędna. Zobacz, jak możesz inwestować bez wychodzenia z domu. Analiza inwestora powinna objąć takie aspekty jak na przykład:
- analiza finansowa,
- badanie rynku,
- psychologia tłumu.
Analiza finansowa
Wspomnieliśmy już, że analiza fundamentalna to pojęcie szersze niż finanse korporacyjne… nie zmienia to jednak faktu, że badanie powinniśmy rozpocząć właśnie od finansów. Warto wówczas zwrócić uwagę na takie kwestie jak między innymi:
- rentowność rozumiana jako relacja zysku do przychodów ze sprzedaży,
- płynność finansowa, czyli stosunek aktywów obrotowych (w tym w szczególności gotówki), do zaciągniętych przez spółkę zobowiązań,
- poziom zadłużenia i jego struktura (zasadniczo przyjmuje się, że im krótszy termin na spłatę danego zadłużenia, tym gorsza jest kondycja danej spółki).
Badanie rynku
Jak już wiesz, spółka działa w dynamicznym otoczeniu. Zanim zaczniesz inwestować, zastanów się, czy rynek, na którym działa dany podmiot, jest perspektywiczny w krótkim/średnim/długim okresie. Weź pod uwagę specyfikę branży; przykładowo, bardzo ryzykownym działaniem było inwestowanie w notowane na giełdzie biura podróży w okresie poprzedzającym pandemię koronawirusa.
Na konkurencyjność branży może wpływać wiele czynników, w tym np. postęp cyfrowy. Przykładowo, premiera Chat GPT w 2022 roku pokazała, że postęp technologiczny jest szybszy, niż wielu z nas zdawało sobie z tego sprawę. Warto zatem podczas inwestowania mieć na uwadze, jak dynamiczny jest biznes.
Psychologia tłumu
Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować na giełdzie, musisz wiedzieć, że giełda to nie tylko finanse – uczestniczą w niej inwestorzy, a zatem nie można zapominać o pierwiastku ludzkim. Historia zna wiele sytuacji, w których kurs obiecującej spółki runął bez konkretnego powodu, a przyczyną była panika na giełdzie.
Źródło: Artykuł sponsorowany