Z raportu firmy analitycznej DunTrade D&B wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat liczba zarejestrowanych upadłości polskich firm spadła o ok. 10%. Mimo optymistycznych wskaźników specjaliści wskazują, że 12 tys. Polaków straciło lub w najbliższym czasie straci pracę.
Po I półroczu 2011 spadek liczby polskich przedsiębiorstw, które zgłosiły upadłość odnotowano aż w 11 (z 16) województw. Największym spadkiem upadłości może poszczycić się województwo świętokrzyskie, w którym w II kwartale 2011 nie odnotowano żadnej upadłości. Kolejnym regionem, w którym przedsiębiorcy dobrze radzą sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej, mimo kryzysu, jest województwo Podkarpackie.
Mimo wyhamowania procesu upadłości 50% województw dotkliwie odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Spowolnienie ekonomiczne najbardziej dotyczy mikro przedsiębiorstw, w których liczba upadłości ogłoszonych w I półroczu 2011 roku wzrosła o 5%, w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku.
Ponadto, w wyniku zwiększenia nadzoru sektora finansowego i wstrzymania akcji kredytowej banków, liczne inwestycje przedsiębiorców musiały zostać zawieszone lub odłożone w czasie. Najdotkliwiej odczuła to branża budowlana, w której liczba upadłości po II kwartałach 2011 roku wzrosła o 13%, w porównaniu rok do roku.
„Instytucje bankowe stosują zupełnie inne zasady dla przedsiębiorstw oraz dla zwykłych konsumentów, i to paradoksalnie osoby prywatne są w o wiele lepszej sytuacji. Kiedy następuje spowolnienie ekonomiczne, banki na wszelki wypadek przestają finansować podmioty działające w niepewnych branżach i nie ma to żadnego związku w kondycją czy potencjałem tego przedsiębiorstwa. Natomiast w przypadku zwykłego Kowalskiego skończy się to na wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń i obostrzeń, a w konsekwencji na wzroście kwoty obsługi kredytu.” – mówi Krzysztof Przybysz, ekspert Ekspres Kasa.
Warto także odnotować, że w porównaniu do 2009 roku, który był okresem recesji i kryzysu gospodarczego na świecie, w I połowie 2011 największy (bo 23%) spadek liczby upadłości zanotowały spółki jawne. Następne w kolejności są firmy jednoosobowe (6,8%) i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (1,8%).
Słowa kluczowe: ekspress kasa, kredyt, kredyt dla firm, kryzys, upadłość firm