W ciągu niespełna dwóch tygodni od premiery 6 grudnia 2011 r. sprzedano prawie połowę wolumenu tegorocznego Grand Championa. Najlepsze piwo domowe tego roku wybrane podczas Festiwalu Birofilia w Żywcu, uwarzono według receptury Jana Szały przez piwowarów najmniejszego z 5 browarów Grupy Żywiec – Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie.
Dwa tygodnie wystarczyły, aby ilość dostępnego w sklepach Brackiego Grand Championa Birofilia 2011 zmniejszyła się prawie o połowę. Tylko w ostatni weekend piwosze zakupili ponad 10 hektolitrów (1000 l) najlepszego piwa domowego w Polsce. Najwięcej Grand Championa Birofilia sprzedało się w południowo-wschodniej i środkowo-wschodniej części Polski.
Na rynku pozostało do kupienia mniej niż 40 000 l (niecałe 130 tysięcy butelek 0,33 l.) z uwarzonych 72 000 l Championa, które jak zwykle 6 grudnia trafiło do sprzedaży. Grand Champion Birofilia dostępny jest w sieci delikatesów Alma, w specjalistycznych sklepach z piwem oraz wyselekcjonowanych restauracjach i pubach w całej Polsce, w tym w ponad 90 Piwiarniach Warki. Aktualna lista sklepów w całej Polsce znajduje się na stronie www.festiwal-birofilia.pl Cena detaliczna piwa Grand Champion Birofilia to ok. 4 zł.
Informacje dodatkowe:
Bracki Grand Champion Birofilia 2011 to jasne klarowne piwo górnej fermentacji o wysokim stopniu odfermentowania i zdecydowanym profilu chmielowym. Ma przejrzysty, jasnosłomiany kolor, jest lekkie i subtelne w smaku. Obecnie na polskim rynku nie ma seryjnego piwa, choć trochę podobnego do stylu, w którym został uwarzony Grand Champion Birofilia 2011.
Wiecej informacji na www.festiwal-birofilia.pl
Profil Festiwal Birofilia na Facebooku lubi już 6000 osób.
Bracki Browar Zamkowy w Cieszyniewy budowano w 1846 r. Od tego czasu metody, składniki piwa, budynki browaru i urządzenia wiele się nie zmieniły. Pod tym względem Bracki Browar Zamkowy jest piwnym skansenem. Zabytkowy browar zlokalizowany na wzgórzu w zamku żywieckich Habsburgów do dziś zachował regionalny charakter. Jest jednym z nielicznych browarów w Europie i jedynym browarem Grupy Żywiec, w którym fermentacja przebiega w otwartych kadziach. W czasie takiego procesu można obserwować tworzące się piwo. Tylko tu stosuje się jeszcze metodę dekokcyjnego zacierania słodu, dzięki której powstaje unikalna i trwała piana w piwach Brackie i Zywiec Porter. Proces warzenia piwa w cieszyńskim browarze jest naturalny, w żaden sposób nie przyspieszany, zgodnie z zasadą, iż natury nie wolno popędzać. Ani jej przeszkadzać.
Słowa kluczowe: bracki browar zamkowy w cieszynie, festiwal birofilia w żywcu, grand champion, grand champion birofilia